Ce s-a întâmplat cu Maria Magdalena după moartea lui Iisus?

27.10.2022
Ce s-a întâmplat cu Maria Magdalena după moartea lui Iisus?

Maria Magdalena este una dintre cele mai cunoscute personaje din istoria creștinătății. A fost acceptată de către Iisus Hristos pentru a-și schimba viața. Cu timpul, aceasta a devenit un discipol de încredere care i-a rămas alături Mântuitorului până în ultima clipă. Viața ei a fost un întreg carusel de emoții, dar puțini sunt cei care știu ce s-a întâmplat cu Maria Magdalena după moartea lui Iisus.

Cine a fost Maria Magdalena?

Maria Magdalena

Maria din Magdala a fost un apropiat discipol al Mântuitorului. Noul Testament vorbește despre ea ca fiind prima femeie vindecată de Iisus din Nazaret. Spre deosebire de apostolul Pavel, ea nu a lăsat nicio scriere proprie. Nu este menținută în niciuna dintre epistolele generale. Cele mai fiabile surse ale vieții se regăsesc în Evangheliile scrise de Marcu, Matei și Luca.

În concepția istorică, Maria Magdalena a rămas ca o femeie de moravuri ușoare, care ulterior i-a spălat picioarele lui Iisus Hristos și care a primit iertarea păcatelor. Versiunea de prostituată a părut prin vocea Papei Grigore cel Mare în timpul unei predici din secolul al VI-lea, interpretând greșit anumite versete.

„Maria Magdalena, o femeie din cetate care era păcătoasă, și-a spălat păcatele cu lacrimile ei prin dragostea sa de adevăr. Și s-a împlinit cuvântul adevărului care spune că ‘iertate i-au fost păcatele ei cele multe fiindcă a iubit’. Cea care odinioară fusese rece prin păcat s-a înflăcărat de acum înainte în iubire. Fiindcă atunci când a venit la mormânt și a găsit trupul Domnului nu era acolo, ea a crezut că fusese luate și a spus așa ucenicilor.” – Biblie, Luca 8.

Fiind un apropiat al Mânuitorului, aceasta i-a fost alături și în timpul crucificării. Conform legendelor, Maria Magdalena a mers după trei zile la mormânt să ungă trupul cu diferite mirodenii. Diferite scenarii afirmă despre Maria Magdalena că ar fi fost soția Lui Iisus Hristos, însă nicio scriptură NU conține această informație. În anul 1969, Biserica recunoaște că textul biblic nu susține această interpretare. Este canonizată și sărbătorită în data de 22 iulie în riturile ortodoxe, catolice, anglicane și evanghelice.

Cei mai mulți cercetători afirmă că Maria Magdala a fost adevărata persoană care a pornit creștinismul, fiind prima persoană care s-a dus la apostoli să anunțe despre Înviere. Adevărata imagine de prim apostol a lui Petru apare în momentul în care are o divergență cu Magdalena. Ea este rugată să dezvăluie învățăturile secrete pe care i Le-a dat Iisus, însă refuză.

Ce s-a întâmplat după moartea lui Iisus?

Controversele despre viața Mariei Magdalena încep după Învierea lui Iisus. Scrierile sunt inexistente, ipotezele fiind multiple. Majoritatea catolicilor cred ca a fugit în zona Franței de astăzi unde și-a trăit viața într-o peșteră timp de 30 de ani. În tradiția orientală, se crede ca aceasta a fugit cu Maria, Mama Lui Iisus și au călătorit împreună în Efes.

Bineînțeles, speculațiile nu pot fi dovedite, neexistând nicio dovadă scrisă. Din această cauză, Maria Magdalena rămâne una dintre cele mai misterioase personaje ale istoriei, stând la granița dintre adevăr și ficțiune.

Foto: Depositphotos.com & Doxologia.ro

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Gheorghe Eminescu, nepotul Luceafărului, care a trecut din tranșeele de la Mărășești în celulele de la Jilava și Aiud: a purtat un nume uriaș, dar și-a câștigat singur locul prin curaj... citește tot
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Răspunsul la această întrebare nu este atât de simplu pe cât pare la prima vedere, deoarece istoria colonizationale britanice în America de Nord este împărțită între o primă tentativă... citește tot
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Brașovul este, fără îndoială, unul dintre cele mai frumoase orașe din România, dar farmecul său de așezare la poalele muntelui vine la pachet cu o problemă din ce în ce mai acută:... citește tot