Ce s-a întâmplat azi, 19 mai?

19.05.2022
Ce s-a întâmplat azi, 19 mai?

Pe data de 19 mai, în calendarul creștin-ortodox sunt sărbătoriți Sfântul mucenic Patrichie, episcopul Prusei, și cei împreună cu el Acachie, Menandru și Polien; Cuviosul părinte al nostru Memnon, făcătorul de minuni; Sfântul Dimitri Donskoi, mare cneaz al Moscovei; Sfântul mucenic Arolot; Sfânta Chiriachi, care prin foc s-a săvârșit; Sfânta muceniță Teotimi, care prin sabie s-a săvârșit. Această dată este cea de-a 139-a zi a calendarului gregorian.

Evenimente istorice 19 mai

1535 – Jacques Cartier, un explorator de origine franceză, a revenit în America de Nord, în cea de-a doua sa călătorie pe acest continent. Acesta a mers cu trei nave, 110 bărbați și cei doi fii ai șefului de trib Donnacona, pe care Cartier îi răpise în timpul primei călătorii.

1643 – Forțele franceze înving trupele spaniol în bătălia de la Rocroi. Aceasta este considerată cea mai dură înfrângere din istoria armatei spaniole.

1802Napoleon Bonaparte a înființat Legiunea de onoare.

1848 – S-a încheiat Tratatul de la Guadalupe Hidalgo, în urma căruia s-a terminat războiul dintre Mexic și Statele Unite ale Americii, iar SUA primește California, Nevada, Utah și părți din alte patru state pentru suma de 15 milioane de dolari.

1922 – A luat naștere „Organizația de Pionieri” a Uniunii Sovietice.

1962 – A avut loc sărbătorirea zilei de naștere a președintelui american John F. Kennedy. Evenimentul s-a desfășurat la Madison Square Garden, în New York, iar momentul culminant a fost atunci când Marilyn Monroe a cântat „Happy Birthday”.

1991 – În urma unui referendum, în Croația, populația a votat în proporție de peste 93% pentru independența țării.

2007 – La această dată a avut loc referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu, în urma căruia 74,48% din voturile exprimate sunt împotrivă.

2009 – Mai mulți oameni de știință conduși de paleontologul norvegian Jørn H. Hurum au făcut public prima descriere a Darwinius masillae, scheletul fosilizat al unei maimuțe vechi de 47 de milioane de ani, despre care se susține că reprezintă veriga lipsă în evoluția rasei umane.

2018 – Prințul Harry s-a căsătorit cu Meghan Markle la capela St George, de la Palatul Windsor.

Foto: Wikipedia.org

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cum arăta primul restaurant McDonald’s cu drive-through? Decizia s-a luat dintr-o necesitate pentru că soldații nu aveau voie în uniformă în restaurante!
Cum arăta primul restaurant McDonald’s cu drive-through? Decizia s-a luat dintr-o necesitate pentru că soldații nu aveau voie în uniformă ...
În anul 1975, McDonald’s a deschis primul său drive-through în Sierra Vista, Arizona — un oraș mic, dar profund legat de Fort Huachuca, o bază importantă a armatei americane. La acea vreme,... citește tot
Cum a cucerit Timur Lenk Imperiul Otoman și l-a aruncat pe sultan într-o cușcă?
Cum a cucerit Timur Lenk Imperiul Otoman și l-a aruncat pe sultan într-o cușcă?
La începutul secolului al XV-lea, lumea islamică era dominată de doi titani cu ambiții colosale: Baiazid I, supranumit „Fulgerul” (Yıldırım), sultanul care extinsese Imperiul Otoman până... citește tot
5 mistere ale lumii care nu au fost niciodată descifrate
5 mistere ale lumii care nu au fost niciodată descifrate
Lumea noastră este plină de progrese tehnologice, însă, în ciuda inteligenței artificiale și a sateliților de ultimă generație, există „pete albe” pe harta cunoașterii umane. Unele... citește tot