Cum se vede satul rotund românesc Charlottenburg din dronă? De ce casele sunt așezate în formă de cerc?

03.10.2019
Cum se vede satul rotund românesc Charlottenburg din dronă? De ce casele sunt așezate în formă de cerc?

Cum a luat naștere satul rotund?

Satul Charlottenburg din județul Timiș este una dintre cele mai atractive așezări de pe teritoriul României. Ce are aparte? Satul nu s-a extins haotic și a fost construit în plan circular, cu diametrul interior de 210 m.

Charlottenburg (sau Șarlota) este cunoscut ca fiind singurul sat rotund din țara noastră. Forma interesantă a satului ce aparține de comuna Bogda a făcut ca acesta să fie declarat monument istoric de către Ministerul Culturii și Cultelor. Charlottenburg se află la 45 de km de Timișoara.

E adevărat că în România există un sat unde localnicii ajung doar cu scara?

Satul a luat naștere la finele anilor 1700, după ce cu zeci de ani înainte în această zonă au fost colonizați emigranți germani, in trei perioade numite „convoaiele șvabilor”. Conform izvoarelor istorice, prima piatră de temelie la satul Charlottenburg a fost pusă în 1771, când Banatul aparținea imperiului Austro-Ungar.

Johann Kaspar Steube descria în anul 1779 așezarea astfel: „… acest sat este singurul sub formă circulară (chorographie). În mijlocul satului se găsește o fântână acoperită cu apă foarte bună. În jurul fântânii se găsește o plantație de duzi, în spatele căreia se găsesc casele, acestea având în curte grajduri și șure. Apoi urmează grădina unde se găsește plantată vița de vie. Nici o casă nu este nici cu un deget mai înaltă ca cealaltă, și nici cu un picior mai distantață una față de cealaltă, având un stil simetric desăvârșit; la fel și cele patru intrări în sat – sunt la aceeași distanță una față de alta”.

La finele secolului al XIX-lea, un conte german a amenajat în Charlottenbung un parc de vânătoare, populat cu cerbi.

De ce a aterizat un avion în timpul Primului Război Mondial în acest sat?

O legendă spune că în timpul Primului Război Mondial pe o păşune din apropierea satului a aterizat un aeroplan. Pilotul german a marturisit că forma rotunda i-a atras atenţia şi a dorit să vadă cine locuieşte în acest sat cu o formă nemaiîntâlnită.

https://www.youtube.com/watch?v=dQ_KId7FRPc

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Ce se întâmplă pe pământ într-o singură secundă? Câte cafele se beau, câți oameni mor și câte fulgere lovesc Terra?
Ce se întâmplă pe pământ într-o singură secundă? Câte cafele se beau, câți oameni mor și câte fulgere lovesc Terra?
O secundă pare o unitate de timp insignifiantă. O clipire, o bătaie de inimă, un pas. Și totuși, în această fracțiune minusculă de timp, pe Pământ se petrec mii – chiar milioane – de... citește tot
10 lucruri pe care nu le știai ieri. Vei afla noutăți despre banane, mirosuri și culori
10 lucruri pe care nu le știai ieri. Vei afla noutăți despre banane, mirosuri și culori
Lumea e plină de detalii ciudate, amuzante sau pur și simplu surprinzătoare. Iată 10 lucruri reale care au mari șanse să-ți fi fost necunoscute… până acum. 1. Bananele sunt, din punct de... citește tot
La ce folosește butonul mic de pe centura de siguranță?
La ce folosește butonul mic de pe centura de siguranță?
Centura de siguranță, un element esențial pentru siguranța în trafic, ascunde un detaliu aparent minor dar foarte important: butonul negru. Dar, la ce folosește acesta? Centura de siguranță... citește tot