Ce au pățit primele femei de la noi din țară care au purtat pantaloni?

20.07.2018
Ce au pățit primele femei de la noi din țară care au purtat pantaloni?

Astăzi, pare o normalitate să vedem femei îmbrăcate cu pantaloni. Totuși, au fost timpuri în care reprezentantele sexului frumos puteau să poarte pantaloni doar dacă avea o autorizație specială. Vă vine să râdeți? Da, și nouă ni s-a părut amuzant.

Când au purtat femeile pantaloni?

Relația dintre pantaloni și femei nu este una de lungă durată. De fapt, doamnele și domnișoarele poartă pantaloni doar de vreo 200 de ani. Era sfârşitul secolului al XVIII-lea atunci când au apărut primele femei îmbrăcate în pantaloni. Deși curajoase, acestea au fost acuzate de încălcarea codului vestimentar.

Cum trăiau și cum dormeau țăranii români după anul 1800? Cu ce acopereau ferestrele?

Timp de mii de ani, femeile au purtat fuste, însă, în anul 1800, la Paris a fost emis un decret prin care acestora le-a fost interzis să îmbrace pantalonii, un accesoriu masculin. Acestea aveau dreptul să poarte pantaloni doar printr-o autorizație specială. La finele anilor 1800, tot mai multe femei au început să încalce regulile vestimentare.

Prima care a deschis drumurile a fost scriitoarea de origine franceză George Sand (1804-1876) care a purtat nu doar pantaloni, ci și pălării și cravate, accesorii dedicate exclusiv masculilor. Alte surse consideră că americanca Elizabeth Smith Miller (1822-1911) ar fi fost prima purtătoare de pantaloni. De profesie avocat, Elizabeth Smith Miller a fost cea care a luptat ani buni pentru drepturile femeilor.

În România, moda pantalonilor la femei a ajuns abia după anii 1900. Ba mai mult, în anul 1911, ziarul Furnica citat de adevarul.ro, scria despre revolta bărbaţilor împotriva femeilor care avuseseră curajul să poarte pantaloni în public: „O cocoana la Bucuresti a fost huiduita si n-a scapat sa fie linsata de multime decat fugind cu o birja, ajutata de un domn amabil si civilizat. O alta cuconita, la Galati, a căzut si mai serios victima furiei poporului, care i-a sfâsiat veşmintele de pe ea”.

Totuși, încet și sigur, bărbații au fost nevoiți să accepte schimbarea și astăzi, aproape toate reprezentanele sexului frumos poartă pantaloni.

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cum s-a răzbunat Michelangelo Buonarroti pe un cardinal care i-a criticat opera?
Cum s-a răzbunat Michelangelo Buonarroti pe un cardinal care i-a criticat opera?
În timp ce picta Capela Sixtină, un cardinal a criticat opera, spunând că e o porcărie. Drept răzbunare, Michelangelo l-a pictat pe cardinal în Iad, cu urechi de măgar și cu un șarpe care... citește tot
De ce facem piele de găină? Este un obicei moștenit de la strămoșii care aveau blană!
De ce facem piele de găină? Este un obicei moștenit de la strămoșii care aveau blană!
Pielea de găină este o încercare eșuată a corpului tău de a părea fioros. Acesta este un reflex vestigial (rămas de la strămoși) numit piloerecție. Când strămoșii noștri aveau blană,... citește tot
Asistenta medicală care a stat moartă în apartament zeci de ani și nimeni nu a știut. 42 de ani nimeni n-a bătut la ușă
Asistenta medicală care a stat moartă în apartament zeci de ani și nimeni nu a știut. 42 de ani nimeni n-a bătut la ușă
În anul 1966, Hedviga Golik și-a preparat o ceașcă de ceai în micul ei apartament din mansardă, în Zagreb. S-a așezat să se uite la televizor. La un moment dat — poate după câteva... citește tot