Ce s-a întâmplat azi, 23 noiembrie?

23.11.2021
Ce s-a întâmplat azi, 23 noiembrie?

Ziua de 23 noiembrie este cea de 327-a zi a calendarului gregorian și a 328-a zi în anii bisecți. Până la sfârșitul anului au mai rămas 38 de zile.

Freddie Mercury a fost liderul trupei britanice de rock Queen și unul dintre principalii lor compozitori pentru hituri precum „Bohemian Rhapsody” și „We are the Champions”. El a fost renumit pentru extravaganța sa pe scenă și pentru gama sa vocală.

La 23 noiembrie 1991, Freddie Mercury, în vârstă de 45 de ani, a confirmat că are SIDA. În ziua următoare a încetat din viață.

Ce s-a întâmplat azi, 23 noiembrie?

800 – Carol cel Mare ajunge la Roma pentru a investiga presupusele crime ale Papei Leon al III-lea.

1165 – Papa Alexandru al III-lea se întoarce din exil la Roma.

1248 – Cucerirea Sevilla de către trupele creștine sub regele Ferdinand al III-lea al Castiliei, după capitularea orașului.

1499 – Perkin Warbeck, pretendentul flamand la tronul englez, a fost spânzurat pentru că ar fi încercat să evadeze din Turnul Londrei. A invadat Anglia în 1497, pretinzând că este fiul pierdut al regelui Edward al IV-lea.

1654 – Matematicianul, om de știință și filozoful religios francez Blaise Pascal experimentează o viziune intensă, mistică, care îl marchează pentru viață.

1783 – Annapolis, Maryland, devine capitala SUA (până în iunie 1784).

1832 – Francezii cuceresc Anversul pentru eliberarea Belgiei.

1835 – Henry Burden brevetează o mașină de fabricare a potcoavelor (Troy, NY).

1863 – Se acordă lui Louis Ducos du Hauron brevet pentru un proces de realizare a fotografiilor color tricrom.

1885Poliția din Amsterdam atacă întâlnirea social-democraților uniți.

1890 – Regele William al III-lea al Țărilor de Jos moare (n. 1817) fără un moștenitor bărbat și a fost adoptată o lege specială care îi permite fiicei sale Prințesa Wilhelmina să moștenească.

1890 – Alegeri generale în Italia câștigate de grupul de stânga condus de Francesco Crispi.

1897 – Andrew J Beard inventează „janney coupler” pentru a conecta vagoanele de cale ferată în siguranță între ele.

1897 – Ascuțitoarea pentru creioane patentată de JL Love.

1897 – Maria Cuțarida, prima femeie medic din România înființează „Materna”, o societate de ocrotire a copiilor orfani.

1909 – Frații Wright formează o corporație de milioane de dolari pentru a produce avioane.

1940 – România semnează Pactul Tripartit sau Pactul celor trei puteri.

1941 – Trupele germane cuceresc Klinul, la NV de Moscova.

1945 – Cea mai mare parte a raționalizării alimentelor din timpul războiului din SUA, inclusiv carne și unt, se încheie

1963 – Lyndon B. Johnson proclamă 25 noiembrie zi de doliu național (pentru John F. Kennedy).

1997România şi Ungaria admise în Consiliul Uniunii Europene.

2001 – Convenția privind criminalitatea cibernetică este semnată la Budapesta, Ungaria.

2002 – George Bush, preşedintele SUA, vine la București.

2015 – Președintele Yahya Jammeh al Gambiei interzice „Khatna”, practica rituală islamică de mutilare genitală a fetelor tinere.

2020 – Președintele ales al SUA, Joe Biden, își prezintă noul cabinet, inclusiv Alejandro Mayorkas, primul șef latino al securității interne, Avril Haines, prima femeie director de informații naționale.

Foto: Wikipedia

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
De ce în America de Sud nu sunt războaie? SUA sunt unul dintre factorii de echilibru
De ce în America de Sud nu sunt războaie? SUA sunt unul dintre factorii de echilibru
America de Sud este un continent vast, bogat în resurse naturale, diversitate culturală și istorie complexă. Cu toate acestea, spre deosebire de alte regiuni ale lumii, aici nu întâlnim de... citește tot
Povestea fotografiei supranumită „Il Bacio della Morte, ‘Sărutul morții'”. Ce detalii triste ascunde cadrul?
Povestea fotografiei supranumită „Il Bacio della Morte, ‘Sărutul morții'”. Ce detalii triste ascunde cadrul?
Aceasta este o fotografie celebră, purtând chiar și un nume propriu – Il Bacio della Morte, „Sărutul morții”. Și, asemenea oricărei imagini cu adevărat memorabile, ea ascunde o poveste.... citește tot
Lucrurile escaladează. Drone rusești au pătruns pe teritoriul Poloniei. Donald Tusk: Varșovia a invocat Articolul 4 din Tratatul NATO. Ce este articolul 4?
Lucrurile escaladează. Drone rusești au pătruns pe teritoriul Poloniei. Donald Tusk: Varșovia a invocat Articolul 4 din Tratatul NATO. Ce ...
Armata poloneză a anunţat, miercuri dimineaţă, că a doborât drone care au încălcat spaţiul său aerian în timpul unui atac rus asupra Ucrainei, într-o acţiune care ar putea constitui o... citește tot