Care este povestea „Mormântului Piratului”, singurul din România care are ca piatră funerară craniul cu două oase?

26.07.2020
Care este povestea „Mormântului Piratului”, singurul din România care are ca piatră funerară craniul cu două oase?

În România sunt mii de cimitire, cu milioane de morminte, fiecare mormânt având povestea sa. Totuși, există și morminte cu povești de-a dreptul incredibile. Acesta este și cazul  „Mormântului Piratului”, singurul din România care are ca piatră funerară craniul cu două oase. Cine este îngropat acolo?

În Sulina (cel mai estic punct al României), cândva unul dintre cele mai dezvoltate orașe din Țara Românească, există „Cimitirul Maritim”, un cimitir unic în Europa. De ce? Prin simplul fapt că aici sunt înmormântați laolaltă creștini, evrei, musulmani, nobili, căpitani de corăbii, dar și oameni de rând sau oameni de alte religii.

Tot aici se găsește “Mormântul Piratului”, care are, pe piatra funerară, sculptat simbolul “Memento Mori” („Nu uita că vei muri”) (craniul cu două oase încrucișate). Monumentul funerar îi aparține fostului pirat grec Ghiorghios Kontoguris, născut în insula Kefalonia din marea Ionică, dar care și-a trăit viața în Sulina, scrie wikipedia.com.

Acesta a rămas recunoscut ca fiind un pirat de uscat. El atrăgea noaptea ambarcațiunile la mal, unde le jefuia, Cum proceda? Acesta lega noaptea de coarnele unei vite două felinare și plimba animalul pe malul Mării Negre, dând impresia că este vorba despre o ambarcațiune ancorată la mal, care se leagănă în valuri. Astfel, corăbiile eşuau în malul de nisip. După ce jefuia corăbiile, Kontoguris împărțea prada oamenilor săraci din localitate. A

Ghiorghios Kontoguris a murit în condiții suspecte, chiar de Ziua Națională a Greciei, pe data 25 Martie 1871. Avea numai 33 de ani.

A îngropat grecul o comoară?

Se spune că, înainte să moară, cunoscutul „pirat de uscat” a îngropat o mare comoară. Legenda spune că, pentru a afla unde este ascunsă comoara, trebuie udată piatra funerară a piratului, la răsăritul soarelui. Odată ce apa se evaporă, sunt relevate anumite mesaje care duc spre locul unde se află îngropată comoara.

Pe piatra funerară stă scris: “Ghiorghios Kontogouris, cetățean de rang înalt născut în Kefalonia Octombrie 1838, se odihnește acest mormânt. Fratele îndurerat – Grigorio”

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Toate dronele care au ajuns pe teritoriul României conțin explozibil?
Toate dronele care au ajuns pe teritoriul României conțin explozibil?
De la izbucnirea războiului din Ucraina și intensificarea atacurilor rusești asupra porturilor ucrainene de la Dunăre (Reni, Ismail, Chilia), spațiul aerian și teritoriul României au fost... citește tot
Cum să alegeți rujul de buze ideal pentru orice ocazie
Cum să alegeți rujul de buze ideal pentru orice ocazie
Rujul de buze este un element esențial al machiajului. Cu ajutorul acestuia, puteți evidenția sau corecta ușor conturul buzelor, le puteți oferi volum și le puteți face mai expresive. Astăzi,... citește tot
Anatomia unui monstru adormit: De ce este zona Vrancea o bombă cu ceas tectonică? Când ar putea veni următorul seism major?
Anatomia unui monstru adormit: De ce este zona Vrancea o bombă cu ceas tectonică? Când ar putea veni următorul seism major?
Pentru majoritatea românilor, cuvântul „Vrancea” nu evocă doar o regiune geografică pitorească, ci o amenințare invizibilă, o forță telurică latență care planează asupra... citește tot