Care este diferența dintre Paracetamol și Parasinus?

06.11.2020
Care este diferența dintre Paracetamol și Parasinus?

Temperatura de afară continuă să scadă, ceea ce înseamnă câteva lucruri: pulovere confortabile, geci călduroase și începutul sezonului rece și gripal. Anul acesta, cu presiunea adăugată a noului coronavirus, evenimentul anual marcat de simptome urâte, cum ar fi dureri în gât, nas înfundat, frisoane și febră, tuse va fi puțin mai complicat.

Care este diferența dintre Paracetamol și Parasinus?

Coronavirusul este un agent patogen nou identificat. Fiind o boală nouă, opțiunile de tratament sunt limitate, singura soluție a fost de a utiliza medicamente intrate deja in uzul curent. Acestea au dovedit siguranța utilizării la om și eficiența în tratamentul altor afecțiuni, pentru a ameliora simptomele și pentru a susține funcțiile vitale la pacienții grav afectați.

Ce este Paracetamolul?

Paracetamolul este un analgezic obișnuit utilizat pentru tratarea durerilor. Poate fi folosit și pentru a scădea temperatura corpului în caz de febră. Este, de asemenea, un ingredient într-o gamă largă de remedii pentru răceală și gripă. Medicii recomandă tratament cu Paracetamol și în caz de infectare cu noul coronavirus.

Acesta este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări (dureri de cap, dureri în gât, dureri de dinţi, dureri asociate răcelii şi gripei, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor sau în caz de menstruaţie dureroasă) şi tratamentul simptomatic al febrei.

Paracetamolul își face efectul în aproximativ o oră, iar doza uzuală este de una sau două comprimate de 500 mg odată. Acesta este un medicament sigur ce poate fi luat în timpul sarcinii și în timpul alăptării.

Medicii recomandă să nu se administreze paracetamol în combinație cu alte medicamente care conțin paracetamol. Câteva dintre acestea sunt: Panadol, Solpadeine, Humex, Fervex.

Paracetamolul conține paracetamol 500 mg, sub formă de paracetamol DC 555,55 mg, povidonă K 30, amidon de porumb, amidon de porumb pregelatinizat, amidon glicolat de sodiu, acid stearic, propilhidroxibenzoat (E216), etilhidroxibenzoat (E214).

Ce este Parasinusul?

Parasinus este un medicament folosit pentru a elibera căile respiratorii în caz de congestie nazală. Acesta este indicat pentru prevenirea şi tratamentul rinitelor alergice şi vasomotorii şi pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei. Acesta ameliorează rinoreea, congestia nazală și sinusală, cefaleea şi durerile musculare.

Parasinusul conține paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramină 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg, amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

AZI ÎN ISTORIE
Ziua de 19 august este cea de-a 231-a din calendarul gregorian și a 232-a zi în anii bisecți. În această zi au avut loc de-a lungul timpului evenimente importante care au marcat istoria lumii...
Cele mai noi articole
Cine a fost „Lupul Carpaților”, pilotul român care a băgat frica în aviatorii americani şi sovietici?
Cine a fost „Lupul Carpaților”, pilotul român care a băgat frica în aviatorii americani şi sovietici?
Cel de-Al Doilea Război Mondial a fost o confruntare totală, în care țările implicate au aruncat în luptă tot ce au avut mai bun, atât din punct de vedere material cât și uman. România a... citește tot
Cine a fost Charles de Gaulle?
Cine a fost Charles de Gaulle?
Charles de Gaulle a fost unul dintre cei mai importanți generali și politicieni din istoria Franței. Acesta a ajuns șeful Guvernului din „Hexagon” în timp ce se afla în exil la Londra, în... citește tot
Ce este G20? Care sunt țările care fac parte din G20?
Ce este G20? Care sunt țările care fac parte din G20?
În anul 1999 lua naștere G20, un forum creat să reunească economiile dezvoltate și marile economii emergente. Pe de o parte sunt țările care au economii dezvoltate precum Marea Britanie,... citește tot