De ce Ploiești era denumit „Orașul lui ‘Ce bei’?”

07.05.2019
De ce Ploiești era denumit „Orașul lui ‘Ce bei’?”

Ploiești este unul dintre cele mai importante orașe din România. Situat la 60 de kilometri de București, Ploiești este unul dintre cele mai moderne orașe din România. Multe dintre personalități au avut legături strânse cu județul Prahova. De exemplu, Caragiale s-a născut acolo, George Enescu, Nicolae Iorga și Nicolae Grigorescu au locuit în județul Prahova, iar Aurel Vlaicu a decedat în comuna Bănești din Prahova. Totuși, de ce Ploiești era denumit „Orașul lui ‘Ce bei’?”.

Ploiești este unul dintre cele mai importante orașe din România. Situat la 60 de kilometri de București, Ploiești este unul dintre cele mai moderne orașe din România. Multe dintre personalități au avut legături strânse cu județul Prahova. De exemplu, Caragiale s-a născut acolo, George Enescu, Nicolae Iorga și Nicolae Grigorescu au locuit în județul Prahova, iar Aurel Vlaicu a decedat în comuna Bănești din Prahova. Totuși, de ce Ploiești era denumit „Orașul lui ‘Ce bei’?”.

De unde vine denumirea orașului Băicoi?

Înainte de Primul Război Mondial și în perioada interbelică, Ploieștiul era cunoscut sub denumirea „Orașul lui ‘Ce bei’?”. De ce? Simplu. Conform statisticilor, în acea perioadă, în oraş funcţiona o cârciumă la aproximativ 200 de locuitori. Cum viața socială se desfășura în jurul unui pahar de vin sau al unei beri, locuitorii Ploieștilor nu-și mai spuneau „Bună ziua!” ci, „Ce bei?”.

Istoricul Ioan Groşescu scria în „Mahalalele Ploieştiului“ că în anul 1862, oraşul avea 119 cârciumi, adică una la fiecare 247 de locuitori. În anul 1913, orașul Ploiești număra 287 de crâşme, câte una la aproape 200 de locuitori. Conform statisticilor, în anul 1934 erau 353 de cârciumi în Ploiești.

De ce se spune „o întorci ca la Ploiești”?

De multe ori, nehotărârea unei persoane este amendată cu formularea „o întorci ca la Ploiești”, atunci când aceasta nu este hotărâtă într-o anumită privință. Expresia cu pricina a rămas de ani buni în memoria colectivă și este în strânsă legătură cu faptul că orașul Ploiești era și este un important nod feroviar din România.

Totul a început cu trenurile care veneau de la București, se îndreptau spre Transilvania și erau nevoite să oprească în gara orașului Ploiești, acolo unde locomotiva era decuplată de garnitură. Ulterior, locomotiva intra pe o linie de manevră și era întoarsă pe o placă turnantă, acționată manual de către angajații CFR.

Apoi, aceeași locomotivă era cuplată la celălalt capăt al garniturii, astfel că ultimul vagon al trenului venit din Capitala României devenea brusc primul. În mod amuzant, spre surprinderea călătorilor, trenul o lua brusc în direcție inversă când pleca spre destinația finala și „o întorcea ca la Ploiești”.

Foto: ph-online.ro

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Gheorghe Eminescu, nepotul Luceafărului, care a trecut din tranșeele de la Mărășești în celulele de la Jilava și Aiud: a purtat un nume uriaș, dar și-a câștigat singur locul prin curaj... citește tot
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Răspunsul la această întrebare nu este atât de simplu pe cât pare la prima vedere, deoarece istoria colonizationale britanice în America de Nord este împărțită între o primă tentativă... citește tot
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Brașovul este, fără îndoială, unul dintre cele mai frumoase orașe din România, dar farmecul său de așezare la poalele muntelui vine la pachet cu o problemă din ce în ce mai acută:... citește tot