Care sunt cele mai uimitoare lucruri văzute la microscop?

26.02.2019
Care sunt cele mai uimitoare lucruri văzute la microscop?

Lumea din jurul nostru poate fi uimitoare, chiar dacă noi nu-i acordăm de multe ori atenția pe care o merită. Una dintre cele mai fascinante invenții din toate timpurile este microscopul, un instrument cu ajutorul căruia se pot analiza în detaliu cele mai mici microorganisme.

Microscop. Puțini sunt cei care știu că microscopul a fost inventat în anul 1590. Sau, mai degrabă, în acel an a apărut un instrument care este strămoșul microscopului de astăzi. În 1590, fabricantul de ochelari Hans Jansen și fiul său Zacharias au inventat primul microscop optic, cu o singură lentilă, convexă.

Furnicile dorm? Se odihnesc ele vreodată?

În anul 1609, Galileo Galilei a construit un microscop optic cu o lentilă convexă și una concavă. Microscopul purta numele occhioliono. Care sunt, însă, cele mai uimitoare lucruri văzute la microscop?

Fir de păr din barbă. Cel din stânga este tăiat cu lamă, iar cel din dreapta cu o mașină electrică

Fire de păr

Furnicile văzute la microscop seamănă cu niște ființe de pe altă planetă

Astfel se văd patru furnici la microscop

Firele de nisip sunt o adevărate bucurie a privirii când sunt privite la microscop

Fire de nisip

Polenul, pulberea produsă de în antenele staminelor, pare desprins din viitor

Polenul plantelor

Dintele uman văzut la microscop nu seamănă cu ceva pământesc

Dinte uman, văzut la microscop

Lacrimile văzute la microscop diferă

Plânsul are astăzi un rol terapeutic. Specialiștii susțin că ar fi apărut în timpul evoluţiei pentru a semnaliza situaţiile în care oamenii se aflau în pericol, fără a face prea mare zgomot. Conform oamenilor de știință, privite la microscop, lacrimile de tristeţe diferă destul de mult de cele de bucurie.

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cum Regina Angliei nu a recunoscut cine este și a devenit „o bătrânică necunoscută” păcălind doi turiști americani
Cum Regina Angliei nu a recunoscut cine este și a devenit „o bătrânică necunoscută” păcălind doi turiști americani
Când Regina Elisabeta a II‑a îşi lasă coroana acasă şi păşeşte printre paji­ştile din Balmoral Estate, nimeni nu se aşteaptă la o farsă regală. Totuşi, exact aşa s-a întâmplat... citește tot
Câți soldați SUA se află în baze miliare din Europa? Ce a spus Trump despre retragerea militarilor americani din România?
Câți soldați SUA se află în baze miliare din Europa? Ce a spus Trump despre retragerea militarilor americani din România?
România şi Aliaţii au fost informaţi de decizia Statelor Unite privind redimensionarea trupelor americane din Europa. Astfel, administrația Donald Trump este pe cale să retragă „mii de... citește tot
Cine a fost primul român care a zburat cu avionul?
Cine a fost primul român care a zburat cu avionul?
Puțini români știu că primul zbor cu un aparat mai greu decât aerul realizat de un român nu a fost făcut de Aurel Vlaicu sau Traian Vuia, ci de un inventator cu totul special: Henri Coandă.... citește tot