Care va fi prima țară care va ajunge sub ape din cauza „încălzirii globale”?

09.01.2020
Care va fi prima țară care va ajunge sub ape din cauza „încălzirii globale”?

Încălzirea globală este, conform definiției, fenomenul de creștere continuă a temperaturilor medii înregistrate ale atmosferei în imediata apropiere a solului, precum și a apei oceanelor. Specialiștii atrag atenția că, din cauza încălzirii globale, ghețarii tereștri se vor topi, nivelul mărilor și oceanelor va crește, și multe teritorii vor sfârși sub mare. Totuși, care va fi prima țară care va ajunge sub ape?

Se tot vorbește de ani buni despre încălzirea globală și efectele devastatoare pe care aceasta le poate avea în timp asupra omenirii. Multe dintre insulele de acum ar putea dispăra. Conform oamenilor de știință, insulele care, cel mai probabil, vor fi primele sub ape, sunt cele care formează statul Insulelor Maldive.

Aflate în Oceanul Indian, Insulele Maldive sunt situate la sud-vest de India în Marea Laccadivelor. Arhipelagul conține 1.192 de insule din care 250 sunt locuite. Maldive este cel mai mic stat din Asia, atât din punct de vedere al populației cât și al suprafeței. De ce ar avea de suferit de pe urma încălzirii globale? Insulele Maldive sunt situate la cea mai mică altitudine maximă din lume. Cel mai înalt punct terestru de pe insule este situat la doar 2,3 metri deasupra nivelului mării. În anul 2004, la tsunami-ul devastator care a avut loc în Asia, insulele au fost acoperite total de ape.

Cu cât va crește nivelul mărilor până în anul 2100?

Previziunile nu sunt deloc plăcute. Specialiștii atenționează că efectele schimbărilor climatice asupra oceanelor și criosferei vor fi însemnate. Se pare că până în anul 2100, nivelul apelor și oceanelor va crește cu 43 de centimetri. Aceasta este varianta optimistă. Cea pesimistă vorbește despre o creștere cu 84 de centimetri în următorii 80 de ani. Nici Marea Neagră nu va face excepție.

Curiozități despre Maldive:

Insulele Maldive

Foto: Pexels.com

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Cine a fost Gheorghe Eminescu, unul dintre urmașii poetului? A murit târziu, cu un an înainte de Revoluția din 1989!
Gheorghe Eminescu, nepotul Luceafărului, care a trecut din tranșeele de la Mărășești în celulele de la Jilava și Aiud: a purtat un nume uriaș, dar și-a câștigat singur locul prin curaj... citește tot
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Cine a întemeiat prima colonie britanică în America?
Răspunsul la această întrebare nu este atât de simplu pe cât pare la prima vedere, deoarece istoria colonizationale britanice în America de Nord este împărțită între o primă tentativă... citește tot
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Cum au scăpat alte orașe mai civilizate de prezența urșilor. Ce ar trebui să facă autoritățile din Brașov?
Brașovul este, fără îndoială, unul dintre cele mai frumoase orașe din România, dar farmecul său de așezare la poalele muntelui vine la pachet cu o problemă din ce în ce mai acută:... citește tot