Care a fost cel mai mare scor la fotbal?

31.01.2020

Când auzim despre un 7-1 sau un 8-3 la un meci de fotbal, ni se pare un scor de-a dreptul uriaș. Totuși, a existat în istorie o partidă de fotbal care s-a încheiat cu fabulosul scor de 149 la 0.

Data de 31 octombrie 2002 a rămas în analele fotbalului. În THB Champions League, o competiție din Madagascar, fotbaliștii de la AS Adema au reușit să câștige meciul contra celor de la SO l’Emyrne cu scorul de 149 la 0. Da, ați citi bine: 149-0.

Cum a fost posibil? Fotbaliștii de la SO l’Emyrne erau din cale afară de supărați pentru că pierduseră orice șansă la trofeu în meciul precedent, dupa ce adversarii au câștigat dintr-un penalty controversat în ultimul minut. Astfel, aceștia și-au marcat nici mai mult, nici mai puțin de 149 de autogoluri în 90 de minute.

În urma acestui protest ciudat, clubul a fost suspendat trei ani din toate competițiile. Totuși, rezultatul a intrat în Cartea Recordurilor la secțiunea „cel mai mare scor la fotbal din istorie”.

Alte recorduri din fotbal:

Distribuie acest articol:
Cele mai noi articole
Cum a vrut Bulgaria să se unească cu România după Războiul de Independență?
Unul dintre cele mai importante momente din istoria recentă a României a fost Războiul de Independență din 1877-1878. De fapt, armata română a participat la Războiul Ruso-Turc din anii... citește tot
Trenurile din Japonia chiar nu întârzie sau la mijloc este doar marketing? De ce nu poți să spui minciuna: „A întârziat trenul!”
Despre Japonia poți să spui ce vrei, dar nu că este locul unde întârzie trenurile. Pe Internet circulă tot felul de știri legate despre trenurile din Japonia: ba că toate trenurile din țară... citește tot
De ce bărbații evrei poartă pe cap bucata de material numită kippah?
Cine a fost măcar o dată în Israel sau a avut de-a face cu evrei tradiționaliști a putut observa că bărbații poartă pe cap o bucată de material. Aceasta se numește kippah și este un... citește tot